Postupy a technologie

Pokládka parket
Před pokládkou parket je třeba povrch betonového podloží zpenetrovat, aby lepidlo dobře přilnulo. Při pokládce samotné je třeba dbát převážně na vlhkost betonové podlahy, na níž se parkety lepí, a na vlhkost jednotlivých parket. Stupeň vlhkosti jak parket tak podlahy musí odpovídat normě dané tabulkami. V opačném případě je pravděpodobné, že položené parkety začnou takzvaně „pracovat“ (vytvářet nerovnosti po celé ploše podlahy).

Parkety je možné pokládat několika způsoby, nejběžnějšími z nich jsou např. „stromeček“, pravidelná a nepravidelná cihla, přičemž posledně jmenovaný je v poslední době čím dál oblíbenější.

Pokud zvolíme tento způsob, pokládku „nepravidelná cihla“, je postup prací následovný: Na vyčištěný betonový povrch (nejlépe s vysátým prachem) naneseme ozubenou stěrkou lepidlo. Lepidlo rozetřeme a parkety začneme pokládat u rovné stěny s ohledem na dopad světla. Parkety založíme ve třech řadách za sebou tak, aby v dalších řadách nedocházelo k jejich překrývání. Lepidlo necháme cca 1 hodinou zavadnout.

Broušení parket
Stroj používaný na renovaci parket je dovezený z Itálie, jeho vysoké otáčky motoru při výkonu 1,5 kW mu propůjčují velice dobré odsávací schopnosti – pohltí cca až 98 % procent veškerého prachu – a oproti ostatním modelům se zároveň vyznačuje výrazně nižší hladinou hluku. Pro samotné broušení parket se používá brusný papír o hrubosti 36-40 zrn na cm2. Při broušení postupujeme s ohledem na nerovnosti podlahy, vybroušené piliny stroj zachytává do látkového vaku. Směr broušení se liší v závislosti na způsobu pokládky parket. broušení podlahy o přibližné rozloze 20 m2 zabere zhruba 1,5 h. Konstrukční omezení stroje nedovolují vybrousit podlahu až k samotným stěnám místnosti, zhruba 15 cm zbylý pás se poté brousí malou okrajovou bruskou s odsáváním, u níž lze podle potřeby vyměnit krátké rameno za dlouhé. Po vybroušení okrajů brusným papírem je podlaha zbavena veškerých nečistot a dřevo začne vypadat živěji. Do brusky se nasadí jemnější brusný papír s hrubostí zrna cca 60 / cm2 a parkety se úhlopříčně vybrousí. Tímto dosáhneme odstranění největších nerovností. Toto druhé broušení zabere zhruba 1 hodinu. Při posledním, závěrečném broušení parket, se použije brusný papír s hrubostí 80 – 100 zrn na cm2, což představuje velice jemný papír. brousí se s ohledem na dopad světla do místnosti od vchodu k oknům. Po zhruba hodinovém broušení parket v místnosti se stejným způsobem dobrousí i okraje parket a podlaha je tímto připravena na lakování.

Mezi broušením je také možnost parkety příp. vytmelit. Pouze však v případě, když se podlaha nehýbe a nevrže, aby se tmel ve spárách nevydrolil. Při tmelení se smíchají jemné piliny odsáté při posledním broušení a tmelící lak a to tak, že piliny rozsypeme na vybroušené parkety (množství se odhaduje podle velikosti místa) a k pomalu do hromádek s pilinami vléváme tmelící lak (Fungenkit) Pomocí špachtle tmel postupně smícháváme v pilinami a tím získáme zahuštěnou hmotu, kterou vtíráme po celé ploše místnosti do spár v podlaze. Parkety se 2x přetřou a po zhruba 15 minutách se tmel ve spárách propadne. Postup se zopakuje a po zaschnutí parket (zhruba po 30 minutách) se podlaha přebrousí jemným papírem. Nakonec se dobrousí na jemno okraje místnosti papírem o hrubosti 80. Upravené parkety se mohou ještě před lakováním vyleštit tzv.leštičkou, čímž se docílí perfektního efektu hladkosti parket (dojde k vyhlazení pórů ve dřevě). Leštění plochy o rozloze cca 20 m2 trvá zhruba 2 hodiny. Výsledek hladkosti parket je srovnatelný např. s hladkostí porcelánového nádobí. Vyhlazení zároveň příspívá k minimálnímu vsakování laku, který zůstane na povrchu a přispěje tak k výraznějšímu efektu.

Leštění a lakování parket
K leštění se používá speciální mřížka, jež se podkládá pod leštičku, která automaticky odsává zbroušený jemný prach. Takto připravená místnost se ještě před lakováním olištuje novými lištami, které má zákazník možnost si vybrat z přibližně 30 vzorků. Usazení lišt se doladí akrylátovým tmelem, místnost se celá vysaje a začne se se samotným lakováním. K lakování se používají švédské ekologické, protiskluzové laky s UV-filtrem, které mají atest hygienika ČR a vyrábějí se v několika typech. Pro podlahy s běžnou zátěží používáme pryskyřicové laky , naopak pro podlahy s vysokou zátěží upřednostňujeme pryskyřicové laky . Při lakování se používá podkladový lak , jenž se nanáší 3x za sebou ve zhruba 15-20 minutových intervalech. Po poslední nanesené vrstvě je třeba asi 30 minut počkat, než lak zaschne a je možné nanášet vrchní lak.

Při nanášení se postupuje následovně: 1 litr laku se rozlije na parketovou podlahu a válečkem se roztírá od zadní části místnosti přes celou šíří místnosti a poté do přibližně 1,5 metrové délky. Lakování křížem se provádí z důvodu, aby se předešlo vynechaným místům parket. Po nalakování se začne celá místnost lesknout, ale po zaschnutí laku, což trvá 8 hodin, lak ztmavne a bude polomatný. Na nalakované parkety je možné vstoupit nejdříve následující den a to bez obuvi, aby nedošlo k poškrábání laku. Ke stěhování nábytku a zařizování původního vzhledu místnosti lze přistoupit po 5 dnech, ale je nutné podložit nohy nábytku, stolů a židlí nějakým měkkým materiálem, aby nedošlo k poškrábání laku. Parkety se mohou začít vytírat nejdříve po 1 měsíci, což je potřebná doba pro vytvrdnutí laku.

Údržba parket
Parkety lze omývat po 30 dnech vlažnou vodou s příměsí čistícího přípravku (vhodné je např. Pronto nebo Polish na parkety). Tyto přípravky ředíme s vodou podle návodu 2-3 víčka plastové láhve do celého vědra s vodou. Vytíráme běžným způsobem.

Renovace parket

Při běžné renovaci parket je zapotřebí vyklidit celou místnost, aby bylo možné dostat se strojem až k samotným okrajům. Znečištěné parkety se nejdříve zbaví největších nánosů nečistot, důkladně zamete a odstraní se vyčnívající hroty hřebíků či případné okrajové lišty, které se ve finále nahradí novými.

Komentáře jsou uzavřeny.